Warsztaty medyczne

24 listopada, 2016 21:53 News | Stokrotki | Zajączki

W dniu 17.11.2016r. w naszym przedszkolu dzieci z grup „Stokrotki” oraz „ Zajączki” uczestniczyły w zajęciach warsztatowych z udziałem prawdziwych ratowników medycznych. Celem zajęć przeprowadzonych przez specjalistów było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

 

Na samym początku Pani Ratownik pokazała dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień i wytłumaczyła dlaczego jest koloru czerwonego. Wyjaśniła również na czym polega ich praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie wszystkie przedszkolaki ubrały się w takie same podkoszulki ratunkowe, założyły rękawiczki ochronne. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Zakładały szyny na „złamane” kończyny, kołnierze na szyję, okrywały się kocami termicznymi. Największą atrakcją był masaż serca na fantomie oraz na swoim pluszowym misiu. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.

Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami". Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc. 

Dzięki takim zajęciom dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania czyjegoś życia.

Skip to content