Światowy Dzień Serca

8 października, 2023 15:23 Informacje | News | Ogólne | Wydarzenia

Światowy Dzień Serca

W ostatnią niedzielę września, a w tym roku wyjątkowo w pierwszą niedzielę października, obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Akcja służyć ma zwiększaniu świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocji zdrowego trybu życia.

Zdrowe serce ważne jest dla dużych i małych, więc w tym roku najstarsze grupy z naszego przedszkola przyłączyły się do obchodów tego istotnego święta.

We wtorek, 3 października, u Słoneczek, Krasnali, Wiewiórek, Jeżyków i Wesołych Żabek gośćmi byli ratownicy medyczni na co dzień pracujący w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Krakowie.

Dzięki spotkaniu ze specjalistami w dziedzinie udzielania pomocy ludziom, nie tylko z chorobami serca, dzieci mogły nabyć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownicy opowiadali przedszkolakom na czym polega ich praca. Odpowiadali na liczne pytania dzieci. Nasze przedszkolaki wykazały się sporą wiedzą. Doskonale znają numer ratunkowy, wiedzą w jakich sytuacjach należy z niego korzystać i jakie informacje trzeba podać dyspozytorowi. Kilkoro dzieci zgłosiło się na ochotnika do pokazu bandażowania. Ratownicy śmiałkowie założyli przykładowe opatrunki na nogę, rękę i głowę.

Jedną z najważniejszych części spotkania było szkolenie dzieci z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Każdy przedszkolak miał okazję poćwiczyć pod okiem profesjonalistów poprawne ułożenie rąk i prawidłowy rytm uciskania klatki piersiowej na fantomie.

Ratownicy przygotowali wspaniałą niespodziankę dla dzieci. Przyjechali na spotkanie karetką pogotowia, którą przedszkolaki obejrzały z bardzo bliska. Każdy mógł wejść do ambulansu i zobaczyć sprzęt używany do ratowania ludzi.

Skip to content