Święto Flagi 2 maj i Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja

2 maja, 2023 11:44 Informacje | News | Ogólne | Wydarzenia

 

„Czerwień to miłość, biel serce czyste,

piękne są nasze barwy ojczyste”.

 

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także Dzień Flagi obchodzony dnia 2 Maja to święta, które są okazją do rozmów o patriotyzmie, symbolach narodowych oraz znaczeniu ojczyzny w naszym życiu.

Budzenie u dzieci poczucia tożsamości narodowej oraz więzi z własną Ojczyzną to ważne zadanie dla rodziców i wychowawców. W naszym przedszkolu dbamy,  by dzieci poznawały swoją Ojczyznę, jej symbole i tradycje, a święta państwowe takie jak 2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja są doskonałą okazją, by uczcić barwy ojczyste i symbole narodowe.

Miniony tydzień naszym przedszkolu przebiegał pod hasłem „Polska – moja Ojczyzna” – organizowaliśmy zajęcia poświęcone poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce. Przedszkolaki w czasie zajęć miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. We wszystkich grupach wiekowych, adekwatnie do możliwości dzieci  realizowano zajęcia o treściach patriotycznych. Dzieci wykonywały rysunki, chorągiewki, malowały godło i flagi, słuchały hymnu, legend o powstaniu państwa polskiego, uczyły się wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”.  Odbywały się pogadanki i prezentacje multimedialne (film edukacyjny IPN pt. ,,Polskie symbole narodowe”).

Celem tych różnorodnych zajęć było rozbudzenie w dzieciach poczucia tożsamości narodowej, szacunku dla symboli narodowych, kształtowanie uczucia miłości i przywiązania do własnego kraju.

Aby dobrze wychować dzieci w duchu patriotyzmu wskazane jest, aby już od najmłodszych lat miały możliwość uczestniczenia bezpośrednio w różnych uroczystościach o charakterze patriotycznym. Dlatego też, co roku, delegacja dzieci z naszego przedszkla uczestniczy w gminnych obchodach upamiętniających Uchwalenie Konstytucji 3 maja. W tym roku dzielnie reprezentowały nas dzieci z grup Skrzaty, Słoneczka i Krasnale.

Skip to content